British Minigolf Association Doubles Championships 2009

Jam Teday by Marion Homer

The full field:

1) CH'TEA AND CAKE (Nick Chitty & Jo Williamson)
2) CASUAL FORCE (Sean Homer & Marion Homer)
3) THE STABBING PAINS (Marc Chapman & Anna Green)
4) TAFKAS (Jon Angel & Keith Kellard)
5) SULTANS OF SWING (Phil Botto & Anthony Kellett)
6) THE PUTTING PIRATES (Simon Locksley & Alan Marsh)
7) JAM TEDAY (Jam Trubridge & Ted McIver)
8) THE NORMAN CONQUESTS (Alan Norman & Gareth Holmes)
9) BOOZE BROTHERS (Brad Shepherd & Chris Jones)
10) SQUIRE TRELAWNEY (Richard Gottfried & Kevin Moseley)
11) MOTHER IN ARMS (Cindy Kukielka & Seve Kukielka)
12) THE KRANKIES (Jas Kukielka & Leo Kukielka)
13) DON'T OVERTAKE THE JACKPOT (Owen Johnson & Paul Johnson)
14) TNT (Terry Exall & Tony Hughes)
15) THE LUTON HOPEFULS (Adrian Jukes & Katherine Marsh)
16) STEVE & BILL (Steve Gow & Bill Bullin)
17) BOSCOMBE CHINE MINIGOLFERS (Tony Unsworth & Norman)

PHASE ONE: THE GROUP STAGE

17 teams entered the competition, split into 4 groups. Each league played out in a round robin format with 3 points for a win and 1 point for a draw. The top 2 teams from each group then progressed to the knockout stages to play for positions 1 to 8. The bottom half of the groups progressed to the knockout phase to play for the positions 9 to 17.

Group results and final placings are as follows:

GROUP A

KRANKIES beat BOSCOMBE CHINE MG'S 1&0
TNT drew SQUIRE TRELAWNEY E
KRANKIES lose to TNT 1&0
BOSCOMBE CHINE MG'S lose to SQUIRE TRELAWNEY 1&0
KRANKIES beat SQUIRE TRELAWNEY 2&1
BOSCOMBE CHINE MG'S lose to TNT 2&1

  Name Played Won Draw Lost Stroke diff Points
1 TNT 3 2 1 0 3 7
2 THE KRANKIES 3 2 0 1 2 6
3 SQUIRE TRELAWNEY 3 1 1 1 -1 4
4 BOSCOMBE CHINE MG'S 3 0 0 3 -4 0

GROUP B

CASUAL FORCE beat DON'T OVERTAKE THE JACKPOT 3&1
STABBING PAINS beat LUTON HOPEFULS 3&2
CASUAL FORCE drew STABBING PAINS E
DON'T OVERTAKE THE JACKPOT beat LUTON HOPEFULS 1&0
CASUAL FORCE beat LUTON HOPEFULS 5&3
DON'T OVERTAKE THE JACKPOT lose to STABBING PAINS 3&2

  Name Played Won Draw Lost Stroke diff Points
1 CASUAL FORCE 3 2 1 0 8 7
2 THE STABBING PAINS 3 2 1 0 6 7
3 DON'T OVERTAKE THE JACKPOT 3 1 0 2 -5 3
4 LUTON HOPEFULS 3 0 0 3 -9 0

GROUP C

PUTTING PIRATES lost to MOTHER IN ARMS 4&3
CH'TEA AND CAKE drew JAM TEDAY E
PUTTING PIRATES lose to CH'TEA AND CAKE 2&1
MOTHERS IN ARMS lose to JAM TEDAY 5&3
PUTTING PIRATES beat JAM TEDAY 1&0
MOTHERS IN ARMS lose to CH'TEA AND CAKE 1&0

  Name Played Won Draw Lost Stroke diff Points
1 CH'TEA AND CAKE 3 2 1 0 3 7
2 JAM TEDAY 3 1 1 1 4 4
3 MOTHER IN ARMS 3 1 0 2 -2 3
4 THE PUTTING PIRATES 3 1 0 2 -5 3

GROUP D

BULLIN GOW lose to BOOZE BROTHERS 3&2
TAFKAS beat SULTANS OF SWING 4&3
BULLIN GOW beat TAFKAS 1&0
BOOZE BROTHERS lose to NORMAN CONQUEST 2&1
BULLIN GOW beat NORMAN CONQUEST 3&2
BOOZE BROTHERS beat SULTANS OF SWING 1&0
BULLIN GOW beat SULTANS OF SWING 3&1
TAFKAS lose to NORMAN CONQUEST 2&1
BOOZE BROTHERS lose to TAFKAS 1&0
SULTANS OF SWING lose to NORMAN CONQUEST 3&2

  Name Played Won Draw Lost Stroke diff Points
1 BULLIN GOW 4 3 0 1 4 9
2 NORMAN CONQUEST 4 3 0 1 4 9
3 TAFKAS 4 2 0 2 2 6
4 THE BOOZE BROTHERS 4 2 0 2 1 6
5 SULTANS OF SWING 4 0 0 4 -11 0

PHASE TWO: THE KNOCKOUT STAGE

TOP HALF OF THE DRAW (1-8)      
         
match        
QF 1-8   result   score
1 TNT lose to  STABBING PAINS 11th holeS/D
2 CASUAL FORCE beat THE KRANKIES 3&2
3 CH'TEA AND CAKE lose to NORMAN CONQUEST 3&2
4 BULLIN GOW lose to JAM TEDAY 3&2
         
SF 1-4        
9 STABBING PAINS lose to JAM TEDAY 3&2
10 CASUAL FORCE beat NORMAN CONQUEST 2&1
         
 SF 5-8        
11 TNT lose to BULLIN GOW DNP
12 THE KRANKIES lose to CH'TEA AND CAKE 2&1
         
Final 1-2 JAM TEDAY beat CASUAL FORCE 4&3
         
Final 3-4 STABBING PAINS lose to NORMAN CONQUEST 2&1
         
Final 5-6 BULLIN GOW beat CH'TEA AND CAKE 6th hole S/D
         
Final 7-8 TNT lose to THE KRANKIES DNP

BOTTOM HALF OF THE DRAW (9-17)      
         
match        
QF 9-16   result   score
5 SQUIRE TRELAWNEY beat LUTON HOPEFULS 2&1
6 DON'T OVERTAKE THE JACKPOT beat SULTANS OF SWING 1&0
7 MOTHER IN ARMS lose to THE BOOZE BROTHERS 2&1
8 TAFKAS lose to THE PUTTING PIRATES  2&1
         
SF 9-12        
13 SQUIRE TRELAWNY beat THE PUTTING PIRATES 3&2
14 DON'T OVERTAKE THE JACKPOT lose to THE BOOZE BROTHERS 4&3
         
SF 13-16        
15 LUTON HOPEFULS beat TAFKAS  
16 SULTANS OF SWING beat MOTHER IN ARMS 2&1
         
Final 9-10 SQUIRE TRELAWNY beat THE BOOZE BROTHERS 2nd hole S/D
         
Final 11-12 THE PUTTING PIRATES lose to DON'T OVERTAKE THE JACKPOT 1&0
         
Final 13-14 LUTON HOPEFULS beat SULTANS OF SWING 1&0
         
Final 15-16 TAFKA beat MOTHER IN ARMS 1&0

FINAL PLACINGS

1) JAM TEDAY (Jam Trubridge & Ted McIver) - 100
2) CASUAL FORCE (Sean Homer & Marion Homer) - 50
3) THE NORMAN CONQUESTS (Alan Norman & Gareth Holmes) - 30
4) THE STABBING PAINS (Marc Chapman & Anna Green) - 20
5) STEVE & BILL (Steve Gow & Bill Bullin)
6) CH'TEA AND CAKE (Nick Chitty & Jo Williamson)
7) THE KRANKIES (Jas Kukielka & Leo Kukielka)
8) TNT (Terry Exall & Tony Hughes)
9) SQUIRE TRELAWNEY (Richard Gottfried & Kevin Moseley)
10) BOOZE BROTHERS (Brad Shepherd & Chris Jones)
11) DON'T OVERTAKE THE JACKPOT (Owen Johnson & Paul Johnson)
12) THE PUTTING PIRATES (Simon Locksley & Alan Marsh)
13) THE LUTON HOPEFULS (Adrian Jukes & Katherine Marsh)
14) SULTANS OF SWING (Phil Botto & Anthony Kellett)
15) TAFKAS (Jon Angel & Keith Kellard)
16) MOTHER IN ARMS (Cindy Kukielka & Seve Kukielka)
17) BOSCOMBE CHINE MINIGOLFERS (Tony Unsworth & Norman)

Previous results: 2008   2007   2006

Other minigolf competitions in the UK